Vnetje ahilove tetive

Ahilova tetiva je najmočnejša in najdebelejša kita v človeškem telesu. Lahko jo obremenimo s težo, ki je 12x večja od teže telesa. Povezuje mečno mišico s kotjo v peti in vam pomaga premikati stopalo med aktivnostmi. Vnetje ahilove tetive je pogosto povezano z športnimi aktivnostmi kakor je tek, vendar se obolenje pojavi tudi pri ljudeh, ki niso športno aktivni. Največkrat je vzrok preobremenitev tetive. To povzroči spremembe v strukturi kite ter mikro raztrganine, kar naredi tetivo šibkejšo. Izraz ahilova tendinopatija se nanaša na tendinitis (akutno vnetje) in tendinozo (kronično vnetje). Tendinoza opisuje stanje ko se degenerativne spremembe v sturukturi tetive in njene ovojnice že pojavijo, zaradi česar je bolj dovzetna da se strga. Za ahilovo tendinopatijo je značilna bolečina, vnetje in togost ahilove tetive.

Ahilova tendinopatija velja za poškodbo prekomerne obremenitve, kar pomeni, da je aktivnost pomemben zunanji vzročni dejavnik. Hoja, tek in skakanje vključujejo hiter cikel raztezanja ter krajšanja mišično-tetivne enote, kar predstavlja velike se ponavljajoče sile in napetosti na ahilovo tetivo.

Osebe največkrat lokacijo bolečine pokažejo na sredini tetive, 2 do 6 cm nad petnico. Na začetku ljudje poročajo o manjših simptomih kakor sta bolečina in okorelost, ali bolečino ob začetku hoje in teka, ki se izboljša po nekaj minutah.

Kdaj je potreben obisk zdravnika?

Če se simptomi nadaljujejo, kljub samopomči, je čas, da obiščite zdravnika in/ali obiščite ambulanto fizioterapije. Zdravnik vas bo pregledal in podal mnenje oz. diagnozo.

Kako si lahko pomagam sam pri bolečini Ahilove tetive?

  • Počitek je pomemben kot pri vseh ostalih poškodbah. Zmanjšajte ali ustavite aktivnosti, katere so sprožile vaše simptome.
  • V akutni fazi hladite otečeno mesto
  • Namažite boleče mesto s protivnetno kremo (pernaton, voltaren,..)
  • Nežno raztezajte ahilovo tetivo in masirajte obolelo mesto

Primer vaje za bolečo tetivo:

OPIS VAJE: Postavite se ob rob stopnice. Stojte z obema nogama in se dvignete na prste. Vajo lahko otežite tako, da se dvigujete le z eno nogo, saj s tem mora ena noga premagovati večje ovire. Nato se počasi spustite dol. Naredite 3-krat po 30 ponovitev, s 60 sekundim premorom med vajami.