Visokointenzivni laser je zdaj na voljo tudi v naši kliniki Method Rebika Healthy.
Laserska terapija je neinvazivna oblika zdravljenja v fizioterapiji, njena uporaba pa je razširjena tudi v drugih panogah, npr. v kozmetiki, kirurgiji itd.. Gre za svetlobno terapijo, ki je učinkovita pri zdravljenju tako akutnih kot tudi kroničnih stanj v fizioterapiji. Laserska naprava usmerja laserski žarek s specifično valovno dolžino, ki stimulira tkivo in aktivira zdravljenje.
Kakšen pomen nosijo različni parametri laserske naprave?
Pozitivni terapevtski učinki laserja so odvisni od sposobnosti laserske svetlobe, ki prodre skozi plasti telesa in doseže patološka tkiva. Pri prehodu svetlobe skozi tkiva se ta izgublja s tremi procesi: odboj, razprševanje in absorpcija. Do največje absorbcije prihaja v koži zaradi melaninskih pigmentov. Melanin je največja začetna ovira, ki odšteje moč laserske svetlobe na poti do ciljnega tkiva.
Globina prodora laserske svetlobe je odvisna od nastavljivih parametrov, in sicer od gostote moči ter valovne dolžine.
- Gostota moči (W): Nastavitve največje moče, ki ustvarja toploto, se lahko spreminja glede na zdravstveno stanje in odziv pacienta. V tkivu nastane toplota, ko svetlobo absorbirajo celice, imenovane kromofor. Prevladujoči kromofor v koži je melanin.
- Valovna dolžina (nm): Z valovno dolžino določamo globino oziroma penetracijo svetlobnega žarka v plasti tkiva.
Valovna dolžina | Učinek |
650 nm | Stimulacija melanina, ki spodbuja rast celic in je najpomembnejši pri obravnavi ran in brazgotinskega tkiva. |
810 nm | Stimulacija encima citokrom C oksidaza, ki pospeši in poveča produkcijo ATP (energije) v celici. |
915 nm | Stimulacija hemoglobina, ki sprosti več kisika v krvni obtok in celice imajo več goriva za celjenje. |
980 nm | Stimulacija mikrocirkulacije in posledično večja oskrba celic s kisikom. |
1026 nm | Stimulacija endotelijske celice, ki pospešijo obnovo in regeneracijo tkiva. |
Pri katerih patologijah so študije potrdile učinkovitost visokointenzivnega laserja?
- ARTRITIS kolena
- Raztrganina sprednje križne vezi
- Hernija diska
- Tendinitis
- Protruzija medvretenčne ploščice
- Rane in razjede: laserska svetloba spodbuja proliferacijo celic. Ta izjemen pristop ima ključno vlogo pri pospeševanju celjenja ran in zmanjševanju brazgotin. Spodbuja celične presnovne procese in modulira signalne poti, ki so odgovorne za obnovo ran. Te poti vključujejo ključne funkcije, kot so migracija celic, sinteza DNA, mitoza celic in redukcija brazgotin.
- Akne
- Burzitis
- Nevropatska bolečina: laserska svetloba ublaži občutljivost živcev, saj zmanjša prisotnost bradikinina, peptidne verige, ki je znana po spodbujanju vnetja. Zmanjšanje vnetja običajno povzroči zmanjšanje ravni bolečine. Laserska terapija ponuja večplasten pristop k obvladovanju bolečine, vključno z diabetično nevropatijo, posherpetično nevralgijo in nevralgijo trigeminusa.
- Športne poškodbe: laserska terapija stimulira fotobiomodulacijo za spodbujanje rehabilitacije in zdravljenje športnih poškodb. Z dovajanjem visokoenergijske svetlobe v poškodovana tkiva spodbuja lokalno prekrvavitev, zmanjšuje vnetja in pospešuje proces okrevanja. Poleg tega lahko poveča celično presnovo, izboljša delovanje imunskega sistema ter povzroči blaženje bolečin in druge biološke učinke.
- Plantarni fascitiis
- Sindrom karpalnega prehoda
- Teniški in golfarski komolec
Kakšni so učinki visokointenzivnega laserja?
Kdaj je laser prepovedano uporabljati?
Glavni mehanizem laserske terapije je fotobiomodulacija. Laserska svetloba učinkuje na tkiva na celični ravni, zaradi česar se poveča presnovna aktivnost. To spodbuja večjo proizvodnjo energije in izboljšano delovanje celic. Laserska terapija omogoča tudi povečano cirkulacijo, kar omogoča boljšo dostavo kisika in hranilnih snovi celicam ter odstranjevanje odpadnih snovi. Poleg tega lahko spodbudi proizvodnjo ATP, ki ima pomembno vlogo pri obnovi tkiv. Na splošno laserska terapija sproži pozitivne celične odzive, ki prispevajo k zdravljenju in izboljšanju telesnega delovanja.
Ali ima visokointenzivni laser stranske učinke?
V preteklih študijah niso poročali o stranskih učinkih po terapiji z laserjem. Med terapijo boste občutili le rahlo segrevanje tkiva.
Kontraindikacije terapije z laserjem:
- nosečnost
- otroci
- rakava obolenja
- srčni spodbujevalnik
- krvavitev in nagnjenost h krvavitvam
- aplikacija na področju oči, maternice, tumorjev
- epilepsija
Kakšna je razlika med visokointenzivnim laserjem in ostalimi laserji?
Visokointenzivni laser uporablja veliko gostoto moči (nad 0,5 W) in daljše valovne dolžine (nad 1000 nm), v primerjavi z nizkointenzivnim laserjem (pod 0,5 W in pod 1000 nm), kar pomeni, da ima svetlobni žarek možnost prodreti globje v tkivo, povzročiti površinsko hipertermijo ter ima neposreden vpliv na živčne končiče. To pomeni, da tudi pri enakem odmerku visokointenzivnega laserja višji odmerek nizko intenzivnega laserja ne more pomeniti boljših rezultatov, saj moč nizkointenzivnega laserja ne more prodreti dovolj globoko.
Katere so glavne prednosti laserske terapije?
Laserska terapija razreda 4 je primerna za ljudi, ki imajo bolečine, vnetja ali različna mišično-skeletna obolenja. Zdravstveni sodelavec jo lahko priporoči kot alternativno ali dopolnilno zdravljenje k zdravilom, fizioterapiji ali kirurškemu posegu.
Prednosti laserske terapije so:
- Neinvazivnost: pri zdravljenju niso potrebni rezi ali injekcije, zato je manj invazivno kot številna druga zdravljenja. Prav tako je terapija ne boleča in nima stranskih učinkov.
- Lajšanje bolečin: zdravljenje lahko zagotovi hitro in učinkovito lajšanje bolečin, kar pacientom omogoča, da se prej vrnejo k svojim običajnim dejavnostim.
- Zmanjšanje vnetja: Pomaga lahko zmanjšati oteklino in vnetje, kar lahko spodbudi hitrejše celjenje.
- Pospešeno celjenje: Spodbudi lahko naravne procese celjenja v telesu, kar spodbuja obnavljanje tkiva in skrajša čas okrevanja.
- Vsestranskost: Uporablja se lahko za zdravljenje različnih stanj na različnih delih telesa, zato je vsestranska možnost zdravljenja.
- Čas terapije: terapija z laserjem traja zelo kratek čas, od 5 do 20 minut.
Kako poteka obravnava z laserjem?
Pred terapijo ocenimo stanje pacienta in izberemo primerno metodo zdravljenja. V primeru, da je primerna terapija z laserjem, se terapija izvede v 4. do 8. terapijah, odvisno od posameznega pacienta in vzroka za rehabilitacijo. Učinki so vidni že po prvi oz. drugi terapiji. Sama terapija ni boleča, pacienti navadno občutijo samo povečanje temperature v tkivu. Rehabilitacija z laserjem traja od 10 do 20 minut.
V naši kliniki visokointenzivni laser pogosto uporabljamo pri obravnavi pacienta kot dopolnilna terapija, saj želimo z različnimi pristopi doseči celostno obravnavo pacienta