Zvin gležnja je pogosta mišično-skeletna poškodba, ki vključuje razteg ali pretrganje (delno ali popolno) vezi gležnja. Pojavi se, ko se gleženj premakne izven svojega običajnega obsega gibanja, kar lahko opazimo predvsem pri aktivni in športni populaciji. Zvin gležnja se pojavi, ko je ligament prisiljen v nenormalen položaj, zaradi česar se pretirano raztegne. Ligamenti so močni trakovi tkiva, ki povezujejo eno kost z drugo in pomagajo držati sklepe skupaj.

Simtomi zvina gležnja so:

  • Blaga bolečina ali nenadna bolečina.
  • Oteklina in podplutbe.
  • Nezmožnost normalnega premikanja gležnja.
  • Težave s prenosom teže na stopalo.

Kaj narediti, ko si zvijete gleženj?

Najprej pojdite k zdravniku, da ugotovijo klinično sliko. Zdravnik specialist bo opravil rentgensko slikanje, da preveri ali je prišlo do poškodbe skeleta, ter opravil specifične teste, da preveri stanje ligamentov.

Najpomembnejše začetno zdravljenje (prvih 72 ur) je usmerjeno v nadzor bolečine in otekline z upoštevanjem načel RICE (počitek, hlajenje, kompresija, elevacija). Pa si podrobneje poglejmo pomenijo te besede

Popoln počitek ni priporočljiv, vendar je pomembno, da preprečite obremenitev gležnja v zgodnjih fazah celjenja. Po potrebi boste prejeli bergle, ki vam bodo pomagale zmanjšati težo s poškodovanega gležnja.

Led bo pomagal zmanjšati bolečino v gležnju in zmanjšati oteklino. Obstaja veliko različnih načinov nanosa ledu, vendar je zdrobljen led, na primer v obliki zamrznjenega graha, najučinkovitejši. Ne glede na to, za katero metodo se boste odločili, je pomembno, da led zavijete v vlažno brisačo, da preprečite pekoč občutek na koži.

Prosimo, upoštevajte:

Ledeni obkladek uporabljajte le na območjih, ki imajo normalen občutek kože, tj. tam, kjer lahko občutite vročino in mraz. Ne nanašajte ledu na odprto rano. Ne nanašajte ledenega obkladka na predel s slabo cirkulacijo. Med nanašanjem ledu preverite kožo vsakih pet minut in prenehajte z uporabo, če območje postane belo, modro ali lisasto ali pa območje postane pretirano boleče, otrplo ali mravljinčasto.

Kompresija v gležnju pomaga nadzorovati otekanje. Elastični povoji so primerni za kompresijsko povijanje gležnja. Pomembno je, da ga odstranite, če se pojavijo kakršni koli znaki slabe cirkulacije, kot so mravljinčenje, otrplost, modrikasta koža stopala in vse večja bolečina. Povoj morate odstraniti, ko greste zvečer v posteljo, saj teh simptomov ne morete spremljati, ko spite.

In pa nazadnje gleženj naj bo čim bolj dvignjen nad nivo srca, saj tako zmanjšamo in preprečimo otekanje.

Zgodnji obisk pri fizioterapevtu lahko zmanjša nadaljnje zaplete, kot so vztrajajoča bolečina, togost, nestabilen sklep, pomanjkanje moči in propriocepcije. V akutni fazi bo fizioterapevt izvajal frikcijsko masažo na poškodvan ligament, manualno tehniko kot je sklepna mobilizacija, za pravilno povrnitev gibanja sklepa. V kasnejši fazi, ko bolečine popustijo in ko lahko pacient stopi na poškodovano nogo, se začnejo vaje za propriocepcijo in stabilizacijo sklepa in vaje za povrnitev mišične zmogljivosti.